• Polski
  • English
  • Русский

O regatach w skrócie

O regatach w skrócie

Trochę historii

Regaty Northman-Cup narodziły się z inicjatywy dyrekcji Stoczni Jachtowej Northman oraz środowiska żeglarskiego skupionego wokół poczytnego forum internetowego – SailForum.pl.  Pierwsze regaty odbyły się 16-18 października 2009 roku na akwenie jeziora Mamry. Wówczas stocznia Northman udostępniła forowiczom SailForum – 10 jachtów Maxus 33. W czasie wydarzenia uczestnicy spotkali się na wieczorach żeglarskich, gdzie dla wielu dotychczasowa znajomość z forum miała możliwość nabrania realnego charakteru. Sukces pierwszych regat Northman-Cup skłonił organizatora do nadania wydarzeniu bardziej otwartego charakteru oraz zwiększenia ilości udostępnianych jachtów.

W kolejnym roku oprócz dotychczasowych uczestników z SailForum do regat zaproszono członków forum żeglarskiego Mazury.info.pl, klientów firmy Ahoj Czarter  i stoczni  Northman oraz przedstawicieli „Miesięcznika Żagle”. Organizator przeznaczył również część jachtów pod indywidualne czartery, dla żeglarzy chcących w jesiennej atmosferze wyjątkowo zakończyć sezon. Regaty Northman-Cup 2010 rozegrane zostały w trzech klasach jachtów: Maxus 33, Maxus 28, Maxus 24 – łącznie wystartowało w nich 49 jednostek i wzięło udział 250 osób. Przedsięwzięcie otrzymało wówczas tytuł „Złotego Pagaja SailForum 2010” w kategorii „Żeglarskie Wydarzenie Roku”. Wydarzenie z każdym rokiem cieszyło się coraz większą popularnością wśród środowiska żeglarskiego.

Już w roku 2011 w regatach łącznie wystartowało 78 jednostek, na których żeglowały załogi z Polski, Rosji oraz Białorusi. Wówczas Regaty Northman-Cup 2011 rozegrane zostały w czterech klasach jachtów wyprodukowanych w Węgorzewie: Maxus 33, Maxus 28, Maxus 24, Maxus 21. W wydarzeniu uczestniczyło 400 osób.

Na prośby uczestników, od 2013 roku, w  przeddzień wydarzenia organizowana jest prelekcja o tematyce związanej z żeglarstwem. Nieodłączną częścią wieczoru stał się również pokaz pirotechniczny po którym przy dźwiękach szant uczestnicy bawią się do białego rana.

W 2015 r. siódma edycja wydarzenia zgromadziła ponad 550 osób, które wystartowały na 91 jachtach. Trasa została wyznaczona na jeden długodystansowy bieg, ze startem na jez. Mamry a metą na jez. Święcajty.

Do ósmej edycji regat, w roku 2016, zgłoszonych zostało 107 jachtów, z których jeden nie został zakwalifikowany. W wydarzeniu wzięło udział ponad 650 osób. Ta największa żeglarska impreza w Polsce organizowana na jachtach kabinowych jednego typu, w roku 2016 stała się również największymi regatami organizowanymi na Mazurach. Uczestnikami wydarzenia byli żeglarze z Polski, Rosji, Białorusi, Czech, Danii, Litwy, Austalii i Włoch, partnerzy i klienci stoczni Northman i Ahoj Czarter oraz zaproszeni goście z forów żeglarskich (Sail Forum, Mazury Info Pl). Jachty podzielono na osiem klas: Maxus 33.1 RS, Maxus 33, Maxus 28, Maxus 26, Maxus evo 24, Maxus 24, Maxus 22 oraz klasa sportowa. Jak co roku nie zabrakło woli walki, emocji i pozytywnych wzruszeń, które towarzyszyły uczestnikom przez trzy dni trwania imprezy. Tradycyjnie zorganizowano poczęstunek z wyśmienitymi potrawami z ryb i dziczyzny, a zabawa trwała do białego rana.

W kolejnych latach zainteresowanie udziałem w wydarzeniu przerosło nasze najśmielsze oczekiwania i tak do X edycji Regat Northman-Cup zgłosiły się 123 załogi, w których skład wchodziło ponad 800 osób. O tym co niezwykłego działo się na jubileuszowych regatach > przeczytacie tutaj.

Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach