• Polski
  • English

O regatach w skrócie

O regatach w skrócie

Trochę historii

Regaty Northman-Cup narodziły się z inicjatywy dyrekcji Stoczni Jachtowej Northman oraz środowiska żeglarskiego skupionego wokół poczytnego forum internetowego – SailForum.pl.  Pierwsze regaty odbyły się 16-18 października 2009 roku na akwenie jeziora Mamry. Wówczas stocznia Northman udostępniła forowiczom SailForum – 10 jachtów Maxus 33. W czasie wydarzenia uczestnicy spotkali się na wieczorach żeglarskich, gdzie dla wielu dotychczasowa znajomość z forum miała możliwość nabrania realnego charakteru. Sukces pierwszych regat Northman-Cup skłonił organizatora do nadania wydarzeniu bardziej otwartego charakteru oraz zwiększenia ilości udostępnianych jachtów.

W kolejnym roku oprócz dotychczasowych uczestników z SailForum do regat zaproszono członków forum żeglarskiego Mazury.info.pl, klientów firmy Ahoj Czarter  i stoczni  Northman oraz przedstawicieli „Miesięcznika Żagle”. Organizator przeznaczył również część jachtów pod indywidualne czartery, dla żeglarzy chcących w jesiennej atmosferze wyjątkowo zakończyć sezon. Regaty Northman-Cup 2010 rozegrane zostały w trzech klasach jachtów: Maxus 33, Maxus 28, Maxus 24 – łącznie wystartowało w nich 49 jednostek i wzięło udział 250 osób. Przedsięwzięcie otrzymało wówczas tytuł „Złotego Pagaja SailForum 2010” w kategorii „Żeglarskie Wydarzenie Roku”. Wydarzenie z każdym rokiem cieszyło się coraz większą popularnością wśród środowiska żeglarskiego.

Już w roku 2011 w regatach łącznie wystartowało 78 jednostek, na których żeglowały załogi z Polski, Rosji oraz Białorusi. Wówczas Regaty Northman-Cup 2011 rozegrane zostały w czterech klasach jachtów wyprodukowanych w Węgorzewie: Maxus 33, Maxus 28, Maxus 24, Maxus 21. W wydarzeniu uczestniczyło 400 osób.

Na prośby uczestników, od 2013 roku, w  przeddzień wydarzenia organizowana jest prelekcja o tematyce związanej z żeglarstwem. Nieodłączną częścią wieczoru stał się również pokaz pirotechniczny po którym przy dźwiękach szant uczestnicy bawią się do białego rana.

W 2015 r. siódma edycja wydarzenia zgromadziła ponad 550 osób, które wystartowały na 91 jachtach. Trasa została wyznaczona na jeden długodystansowy bieg, ze startem na jez. Mamry a metą na jez. Święcajty.

Do ósmej edycji regat, w roku 2016, zgłoszonych zostało 107 jachtów, z których jeden nie został zakwalifikowany. W wydarzeniu wzięło udział ponad 650 osób. Ta największa żeglarska impreza w Polsce organizowana na jachtach kabinowych jednego typu, w roku 2016 stała się również największymi regatami organizowanymi na Mazurach. Uczestnikami wydarzenia byli żeglarze z Polski, Rosji, Białorusi, Czech, Danii, Litwy, Austalii i Włoch, partnerzy i klienci stoczni Northman i Ahoj Czarter oraz zaproszeni goście z forów żeglarskich (Sail Forum, Mazury Info Pl). Jachty podzielono na osiem klas: Maxus 33.1 RS, Maxus 33, Maxus 28, Maxus 26, Maxus evo 24, Maxus 24, Maxus 22 oraz klasa sportowa. Jak co roku nie zabrakło woli walki, emocji i pozytywnych wzruszeń, które towarzyszyły uczestnikom przez trzy dni trwania imprezy. Tradycyjnie zorganizowano poczęstunek z wyśmienitymi potrawami z ryb i dziczyzny, a zabawa trwała do białego rana.

W kolejnych latach zainteresowanie udziałem w wydarzeniu przerosło nasze najśmielsze oczekiwania i tak do X edycji Regat Northman-Cup zgłosiły się 123 załogi, w których skład wchodziło ponad 800 osób. O tym co niezwykłego działo się na jubileuszowych regatach > przeczytacie tutaj.

 


Węgorzewo, 21.12.2018r.

KOMUNIKAT

 

Regaty Northman-Cup 2019

Z przykrością informujemy, że przyszłoroczna edycja Regat Northman-Cup nie odbędzie się. Dziękujemy Wam za to, że wspólnie z nami tworzyliście to wyjątkowe wydarzenie, które na przestrzeni lat stało się największą żeglarską imprezą w Polsce organizowaną na jachtach kabinowych jednego typu i największymi mazurskimi regatami. Mamy nadzieję, że 10 lat żeglarskich zmagań, zabawy oraz niezapomnianych chwil pozostanie w Waszej pamięci na długo. W najbliższych miesiącach rozważać będziemy nowe formuły spotkań, które umożliwią nam dalsze jednoczenie żeglarskiej społeczności. Pojawiły się już pierwsze pomysły, ale ponieważ to Wasze zdanie jest dla nas najważniejsze, zachęcamy Was do przesyłania kolejnych propozycji. Wierzymy, że po dogłębnej analizie wspólnie stworzymy wyjątkowe wydarzenie o nieszablonowej formie.

 

Zapraszamy do kontaktu z naszym działem marketingu: marketing@northman.pl