• Polski
  • English

Szymon Kuczyński na Maxusie 22 – Nonstop, solo, dookoła świata.

Kategoria: Wydarzenia

Trasa trudniejsza, niż przy poprzednim, okołoziemskim rejsie. Dodatkowo samotnie non stop, bez zawijania do porów …

Jacht Maxus 22 „Atlantic Puffin” z Szymonem Kuczyńskim na pokładzie rok temu zakończył samotny rejs dookoła świata. Od tego czasu często padało pytanie –  co dalej? Co robić w żeglarstwie po takim rejsie? Jak stwierdził Szymon: „Trzeba żeglować. Zawsze jest tak, że coś się kończy, a coś zaczyna.” Szymon rusza zatem w kolejny rejs.

 

Tym razem celem jest USTANOWIENIE REKORDU ŚWIATA w samotnej żegludze non stop dookoła Ziemi jako najmniejszy jacht w historii!

SPRAWDZENIE I PRZESUNIĘCIE GRANIC  możliwości człowieka i sprzętu w ekstremalnych warunkach. Wpływa na to długość rejsu, najbardziej odludne miejsca świata  –  z  dala od jakiegokolwiek wsparcia w tym ratunkowego, żegluga przez najbardziej sztormowe rejony oceanów, niebezpieczeństwo spotkania gór lodowych.

BEZ WSPARCIA Z ZEWNĄTRZ, samotnie  na bardzo małym jachcie. Bez silnika,  z  energią wytwarzaną  przez wiatr,  słońce  i mięśnie. Rok życia na 4m2 wymusza  bezbłędne przygotowanie techniczne jachtu, logistykę i planowanie. Wymaga doskonałego przygotowania fizycznego i psychicznego. Brak  kontaktu z innym człowiekiem,  wsparcia medycznego czy technicznego. Akcja ratunkowa praktycznie niemożliwa na sporej części trasy, przez wiele miesięcy. Nie ma miejsca na błędy.

Cel niezwykle trudny, ale  minimalizm  potrzeb codziennych, rozwój techniki i technologii pozwala na bezpieczne i skuteczne realizowanie najbardziej szalonych  pomysłów  do tej pory zarezerwowanych  w żeglarstwie głównie dla kosztownych projektów  opartych o duże, kilkunastometrowe, a tym samym drogie jachty.

 

START

12  sierpnia  2017  r.  z  Plymouth w  południowej Anglii.  Odbędzie się dzień po zakończeniu regat Rolex Fastnet Race. To największe pełnomorskie  regaty na świecie, w których Szymon bierze udział, jako komercyjny sternik na jachcie klasy Sigma 38.

META

W miejscu startu – Plymouth. Po okrążeniu Kuli Ziemskiej dookoła trzech przylądków: Przylądka Dobrej Nadziei, Przylądka Leeuwin i Przylądka Horn. Planowany czas rejsu: 10-11 miesięcy.

SKIPPER

Szymon Kuczyński, 35 lat, 42 tys. mil samotnej żeglugi

 

JACHT „ATLANTIC PUFFIN” ze stoczni Northman typu Maxus  22 (6, 36 m  długości) ma za sobą rejs dookoła świata (najmniejszy polski jacht), na Islandię ( najmniejszy polski jacht), zwycięzca wielu morskich regat na Bałtyku (m.in.  Sailbook Cup, Volvo Gdynia Sailing Days, Regaty Unity Line). Jacht zbudowany został w stoczni Northman, która jest głównym partnerem technicznym wyprawy.

 

Trzymamy kciuki