• Polski
  • English
  • Русский

Nowa usportowiona wersja jachtu Maxus 22

Kategoria: Events

Pierwsze testowe pływanie odbyło się 3-4.08.2013 na jeziorze Mamry.

 

W ostatni weekend 3-4 sierpnia, na jeziorze Mamry, odbyły się pierwsze testowe pływania nowej, usportowionej wersji jachtu Maxus 22 stoczni NORTHMAN. Jacht wyposażony jest, jak na sportową wersję przystało, w miecz szybrowy obsługiwany wciągarką elektryczną. W stosunku do typowej wersji turystycznej jednostka jest lżejsza o 250 kg, posiada wyższy maszt oraz dużo większą powierzchnię ożaglowania. W tym konkretnym egzemplarzu został zastosowany materiał membranowy wzmacniany czarnym aramidem, ułożony optymalnie do rozkładu obciążeń na żaglach. Wykonawcą tego ciekawego i niespotykanego na co dzień na Mazurach ożaglowania jest żaglownia Bryt Sails z Gdańska.

Jacht posiada wszystkie niezbędne regulacje przydatne do udziału w regatach. Osprzęt jednostki pochodzi od renomowanych dostawców takich jak Harken i Spinlock. Zastosowano w niej olinowanie ruchome w oparciu o liny poliestrowe i Dyneema firmy Gleistein. Jacht posiada regulację położenia stopy masztu oraz windę Sprenger do napinania sztagu. Usportowiona wersja Maxusa 22 została wyposażona również w tak niestety rzadko spotykany na Mazurach spinaker. Daje on mnóstwo frajdy z żeglowania i to nie tylko w regatach.

W sobotę 3 sierpnia jacht wziął udział w Węgorzewskiej edycji Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur zajmując w tym nowym cyklu regat pierwsze miejsce.