• Polski
  • English

MAXUS SOLO AROUND

Okołoziemski rejs

Maxus Solo Around to samotny rejs Szymona Kuczyńskiego dookoła świata na jachcie Maxus 22. Projekt ten powstał dzięki współpracy naszej stoczni z żeglarzem Szymonem Kuczyńskim, który w latach 2012-2013 przepłynął Atlantyk na jachcie o długości 5 m. Maxus 22 będzie najmniejszym Polskim jachtem który opłynie Ziemię i jednym z najmniejszych w ogóle. Na potrzeby rejsu Northman przygotowuje jacht dostosowany do samotnej żeglugi oceanicznej.

Głównymi celami rejsu są:

  • dostosowanie projektu seryjnego małego jachtu do oceanicznej żeglugi
  • pokazanie, że udział w regatach morskich i oceanicznych wyprawach nie wymaga wielkich nakładów finansowych
  • udowodnienie, że bez względu na wielkość jachtu żeglarstwo jest sportem bezpiecznym i dostępnym praktycznie dla każdego

Wyprawa składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest budowa jachtu, która już rozpoczęła się w stoczni. Dzięki konsultacjom żeglarza z naszym konstruktorem jacht będzie specjalnie przygotowany na ten rejs. Po zwodowaniu Maxus popłynie w maju 2014 r. w rejs testowy na Islandię w rejsie „Dziewczyny na pokład” którym dowodzić będzie Dobrochna Nowak – drugi członek ekipy Zew Oceanu. Następnie Szymon weźmie udział w serii regat dla samotników (m.in. Unity Line i Polonez Cup).

Jesienią 2014 r. Szymon z załogą popłynie na wyspy Kanaryjskie skąd w listopadzie wyruszy w samotny rejs dookoła świata. Trasa Maxusa 22 będzie wiodła przez Karaiby, Kanał Panamski, Pacyfik, Cieśninę Toressa, Ocean Indyjski, Przylądek Dobrej Nadziei, Atlantyk do Europy gdzie późną wiosną 2016 r. rejs zostanie zakończony.

Maxus 22 został skonstruowany przez Jacka Daszkiewicza. Wykonujemy je od 2013 roku zarówno w wersji śródlądowej jak i balastowej. Cała budowa odbywa się w naszej stoczni w Węgorzewie. Jachty te pływają m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Rosji, Danii czy Szwecji. Dane techniczne jachtu: długość kadłuba: 6,36 m, szerokość całkowita: 2,48 m, wysokość wnętrza: 1,60 / 1,73 m, powierzchnia żagli: 23 m2.

Szymon Kuczyński

Jesienny Bałtyk; fot. Krzywy

Pomysłodawca i główny organizator projektu Zew Oceanu w tym wyprawy „Maxus Solo Around”. Odpowiedzialny za organizację projektów, sprawy techniczne i finansowe. Skipper jachtu „Lilla My” w czasie rejsu na Islandię oraz Maxusa 22 w czasie testów, regat i rejsu dookoła świata.

Jachtowy sternik morski PZŻ, Młodszy Instruktor Żeglarstwa PZŻ, Instruktor Sportu spec. Żeglarstwo. Przepłynął ponad 25 000 mil morskich (M. Bałtyckie, M. Północne, M. Śródziemne, M. Karaibskie, O. Atlantycki, M. Norweskie). Uhonorowany tytułem Żeglarza Roku 2013, Żeglarz Roku 2013 Magazynu Wiatr, Nominowany do najważniejszej polskiej nagrody żeglarskiej „Rejs Roku” 2013 r. Druga życiową pasją jest kolarstwo. Z sukcesami startuje w wyścigach i je organizuje.

Dobrochna Nowak

OSR3 fot. A. Rosa

Team brzegowy projektu. Odpowiedzialna za kontakty z mediami, prowadzenie serwisów internetowych, sprawy formalne. Skipper żeńskiej załogi Maxusa 22 w rejsie na Islandię. Jachtowy sternik morski PZŻ, Instruktor Żeglarstwa PZŻ, Instruktor sportu, spec. Żeglarstwo, Schort Rance Certificate. Jej doświadczenie morskie to 15 000 przepłyniętych mil morskich (M. Bałtyckie, M. Północne, M. Śródziemne, M. Karaibskie, O. Atlantycki). Dwukrotnie pokonała Ocean Atlantycki w tym na najmniejszym polskim jachcie Lilla My.

 

Zabudowa wnętrza jachtu Maxus 22

Więcej informacji odnośnie projektu Maxus Solo Around

zew-oceanu