• Polski
  • English
  • Русский

Trzydziesty szósty tydzień

Dobre przebiegi dobowe w tym tygodniu, mimo jazdy z krzywym masztem w bajdewindzie, lekkiej brody jachtu i przeciwnego prądu oceanicznego. Ale nic za darmo..

 

Tydzień 36: 23-29.04.2018 r.

 

Na plus zapisuję kilkadziesiąt metrów liny rybackiej ze szklanymi kulami w pięknie plecionych „koszyczkach”. Na minus to niestety aż 3 opakowania błyskawicznych płatków owsianych. 3×400 gram spleśniałego produktu wyleciało za burtę. Oczywiście same płatki, bez opakowań! W kilogramach jestem więc na plusie, co w sumie jest minusem 🙂

 

 

Zmieniłem kuchenkę gazową. Trochę późno. Dopiero po podmianie zauważyłem jak bardzo poprzednia źle paliła. Duże zużycie gazu, słaby płomień. Niestety kuchenki na Puffinie mają ciężko bo są bardzo blisko wywietrznika przez który często dostają bryzgi, a czasem krople zawsze bardzo słonej wody. Korozja jest nieunikniona. I tyle w podsumowaniu. Prawda jest taka że pisać się nie da. Puffin przypomniał sobie o korzeniach swojego imienia i próbuje startować do lotu. Wydaje się, że czasem ten lot ma kilka metrów. I następuje takie uderzenie, że trzeba uważać co się z łyżką robi, bo można nią sobie wybić zęby lub wydłubać migdałki. Wstrząs jest wstrząsający. Uderzenie ogłuszające. Mam wrażenie, że wytłukują się wszystkie szklanki których nie mam. To już jest nie tylko niekomfortowe, ale po prostu mega stresujące. Remudium jest proste. Wystarczy zredukować ożaglowanie, zwolnić i łódka zamiast wyskakiwać z grzbietu fali, zacznie po jego minięciu normalnie spływać po zboczu fali w dół. Gdyby pogoda była stabilniejsza pewnie fala byłaby równiejsza i mniej stroma. Ale niezwykła szkwalistość przez okrągłą dobę powoduje straszne skołtunienie morza, a ja mam już nie tylko jazdę po tzw. kartoflisku, tylko pełne rodeo i ujeżdżanie byka.

 

 

 

Na liczniku: 27146mil ze średnią prędkością 4,5kt – 107,5 mil na dobę

Do celu zrobione 25146 mil ze średnią prędkością 4,2kt – 99,5mil na dobę

Do mety jeszcze 1700mil, zrobione 93,7% z zaplanowanej trasy

ETA vs DEADLINE 1 dzień i 21h straty.

 

Wykonawca:

  • ścieżka dźwiękowa z American Beauty

Przeczytane książki:

  • Negocjator – Frederic Forsyth

Miniete:

  • Wyspy Kanaryjskie
Szymon, materiały ze strony www.zewoceanu.pl